İşleriniz Emin Ellerde.
 • Yalova

  Kanopi; Türkçeye canopy kelimesinden geçmiştir. Gölge ve örtü anlamına geldiği gibi, markiz olarak da adlandırılır. Amerika’da sıklıkla kullanılan taksilerin üzerinde yer alan, ışıklı reklam platformuna da kanopi denilmektedir.

  Benzin istasyonlarında, endüstri yapılarında kullanılır. Güneşten, kardan, yağmurdan korunmak amacıyla kullanılır. Işık geçirme özelliği de olan bazı kanopilerde ayrıca çelik konstrüksiyondan, ahşaptan da yapılabilir.

  Led Kanopi, başta benzin istasyonları olmak üzere, yüksek tavanlı yapı elemanlarında kullanılır. Kanopilerin içine yerleştirilen ışık türüdür. Cam kanopi ise camdan yapılan, ışık geçiren kanopi türüdür. Bazı hesaplamalar yapılara, bu kanopi türü için temizlik faydası sağlanabilir. AVM, plaza ve villa gibi prestijli yapılarda kullanılır.

  Kanopinin olması gereken ölçüleri ne kadardır?

  Kanopi yapımında dikkat edilmesi gereken şeylerin başında kanopinin ölçüleri geliyor. Cephe genişliği, akaryakıt istasyonları, LPG ikmal istasyonları ile yolcu terminalleri için, iki yönlü devlet yollarında en az 75 metre olması gerekiyor. Ayrıca bölünmüş devlet yollarında en az 45 metre, il yollarında en az 55 metre ve diğer yollarda en az 40 metre olmalıdır. Akaryakıt istasyonları, LPG ikmal istasyonları ve yolcu terminalleri dışındaki tesisler için cephe genişliği en az 30 metredir.

  Uygulamalar yapılırken kanopiler, TAKS ve KASKS alanına dahil edilmez. Kapalı alanlar, benzin platform adaları inşaat alanına dahil edilir.